Sokaknak igértem ide egy kis összefoglalót egyik kedvenc italunk mély és magas kultúrájáról. A Savanya szőlő pálinka után tehát legyen itt pár sor a sambucáról:
A sambuca (kiejtése: szambuka) igazi olasz eredetű specialitás, csillagánizs ízű likőr. Eredetileg színtelen, de ma több különböző változata is ismert, így – a teljesség igénye nélkül – találkozhatunk mélykék színesítés után fekete sambucával, élénk piros szín hozzáadása után vörös sambucával és sárgás színnel árusított változatát nevezik arany sambucának.
A legnagyobb gyártók egyike a Molinari vállalat szerint, az elnevezés és az ital is az arab "zammut" szóból ered. Ez a híres olasz civitavecchiai kikötőben, korábban közkedvelt ánizsízesítésű italt jelentette, melyet keletről hoztak be az arra hajózó tengerészek. A "Sambuq" elnevezés egy arabok által használt italszállításra épített hajó típust is takart. Az elnevezés más források szerint egy apró olasz szigethez kötődik, ahol a jeges üdítőket kínáló fiúkat hívták "sambucchelik"-nek. Az első kereskedelmi célú megjelenése az 1800-as évek végéhez köthető, amikor Luigi Manzi "Sambuca Manzi" néven hozta forgalomba italát, mely egyébként a mai napig is kapható. Az igazi áttörést és a világhírt azonban a II. világháború befejezését követően Angelo Molinari nagyságos úrnak tulajdonítják, hiszen neki köszönhetően kezdődik meg a likőr országos forgalmazása és elindul termékként a "Sambuca Extra Molinari", mely a világ számos pontján forgalmazott likőr.
Fogyasztása
A sambucát magában is fogyasztják frissítőként vagy "kávé gyilkosaként" lekísérik vele az elfogyasztott kávét, ezt hívják az olaszok Ammazzacaffé-nak.
Jéggel és kávébabbal
Lehet jéggel is felszolgálni, ekkor azonban beletesznek néhány szem pörkölt kávébabot díszítésnek. A jég fokozza ugyanis az íz hatását és megváltoztatja az ital színét, mely ilyenkor a tiszta áttetsző színről átvált zavaros fehérre. Felszolgálásakor általános, hogy beletesznek három kávébabszemet. Ezt hívják az olaszok "Sambuca con la mosca"-nak, mely magyar jelentése "sambuca léggyel". A babszemek nem csak díszítésként szolgálnak, hanem bátran szét is rághatóak, így lehet fokozni velük az ánizs íz hatását. A három szem sem véletlen, hiszen a hagyomány szerint az egészség, a boldogság és a gazdagság hármasát jelentik.
Cukor helyett szokták ízesíteni vele a kávét és ezt nevezik az olaszok "Caffe corretto"-nak, ami javított kávét jelent. Meg kell azonban említeni, hogy javított kávé készülhet a kevésbé édes szájízűek részére akár grappa hozzáadásával is.
Lényegesen kisebb az alkoholtartalma és a francia pastihoz vagy a görög ouzohoz hasonlóan vízzel hígítva kellemes frissítő ital.
A fiatalok kedvenc itala a kólába kevert sambuca. Kólában és vízben a sambuca, hasonlóan az ánizs alapú italokhoz "ouzo hatás" megzavarja az italt és színe opálosra vált.
Kiváló ízesítőszer süteményekhez és fagylaltokhoz, valamint palacsinták és különböző ételek flambirozására is használják.
Majd biztos ilyen nem lesz!.. Röviden összefoglalva a Kemping féle sambucafogyasztás a kávébabos és a flabírozós technikát ötvözi, ergó minden érzékszervét megcsiklandozza a válalkozó bohémnak…
Egészségünkre!
forrás: wikipedia.org
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
KrE · http://felvilagosultalkoholizmus.blog.hu 2011.02.18. 07:39:46
A csodálatos italból 3 centet a szánkba töltünk, majd azt kívülről megtöröljük, ezzel biztosítva, hogy ne meredjon rajta alkohol és elkerüljük a lángoló fejjel a youtube-ra felkerülést. Ezt követően hátra billentett fejjel és szép nagyra tátott szájjal bízva a szerencsénkben, hagyjuk egy jóbarátunknak, hogy meggyújtsa a még le nem nyelt italt. Pár másodpercig nyitott szájjal hagyjuk lángolni az alkoholt, majd a szájat becsukva egy határozott nyeléssel elfogyasztjuk a Sabucat.
A hatása eleinte melegség érzet a szájban, majd az ánízs hűsítő érzete.
Kifejezetten látványos, szórakoztató és egzotikus fogyasztási mód.
u.i.: ha valamely barátunk ilyen tettre vetemedik, mindenképp készítsük a telefonunk videó felvevő funkcióját, hátha elrontja és ezzel mi milliós nézettségü videót tölthetünk fel valamely videómegosztó oldalra :)
mashbp 2011.02.18. 10:46:11
KrE · http://felvilagosultalkoholizmus.blog.hu 2011.02.18. 10:48:05
Saját bevallása szerint élvezte :)
sompalinka · http://sompalinka.blog.hu/ 2011.02.18. 14:30:15